Historia

OBECNY KOŚCIÓŁ ZOSTAŁ WZNIESIONY NA MIEJSCU DAWNEJ KAPLICZKI, KTÓRĄ PRZYSTOSOWANO DO KULTU RELIGIJNEGO Z SZOPY RYBACKIEJ, MOGĄCEJ POMIEŚCIĆ OK. 150 OSÓB. BUDOWĘ KOŚCIOŁA ROZPOCZĘTO W STYCZNIU 1976r. UKOŃCZONO W 1978r.

PROJEKTANTEM KOŚCIOŁA JEST ARCHITEKT mgr inż. ZBIGNIEW ABRAHAMOWICZ. 

KONSTRUKCJE KOŚCIOŁA OPRACOWAŁ mgr inż. ANDRZEJ ZIMNICKI.

PROJEKTANTEM I WYKONAWCĄ WITRAŻY ORAZ ZBROJENIA ZEWN. JEST mgr BOLESŁAW SZULC Z PSZCZYNY.

SWOIM OBRYSEM, ZWŁASZCZA OWALEM MURU I KONSTRUKCJĄ DACHOWĄ KOŚCIÓŁ OBRAZUJE SERCE, ZNAK LUDZKIEJ GOTOWOŚCI DO OFIARY. CHARAKTERYSTYCZNĄ CECHĄ ZAMIERZEŃ ARCHITEKTA JEST SKRZYŻOWANIE OBRYSU SERC: SERCA WNĘTRZA (LUDZKIEGO) Z SERCEM DACHU-GÓRY (BOSKIEGO).

PRACOWNI KOWALSTWA ARTYSTYCZNEGO, ZGODNIE Z PROJEKTEM BOLESŁAWA SZULCA, WYKONANY ZOSTAŁ W METALOPLASTYCE WYSTRÓJ WNĘTRZA ŚWIĄTYNI I GABLOTY ZEWNĘTRZNE.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU PRZYKOŚCIELNEGO PROJEKTOWAŁ ARCHITEKT KOŚCIOŁA. ZE WZGLĘDU NA OGRANICZENIE POWIERZCHNI ZABUDOWY, ZDECYDOWANO DLA POWIĘKSZENIA GABARYTU KOŚCIOŁA WYBUDOWAĆ DUŻY CHÓR O PROFILU AMFITEATRALNYM. KOŚCIÓŁ POMIEŚCI PRZY MAKSYMALNYM WYPEŁNIENIU 1500 OSÓB.

OZDOBĄ KOŚCIOŁA JEST GŁÓWNA CZĘŚĆ TRYPTYKU Z KOŚCIOŁA W TRZĘSACZU Z FIGURAMI: MATKI BOSKIEJ Z DZIECIĄTKIEM, ŚWIĘTEJ AGNIESZKI, ŚWIĘTEJ KATARZYNY, ŚWIĘTEGO PIOTRA I ŚWIĘTEGO PAWŁA ORAZ ŚWIĘTEGO OTTONA Z BAMBERGU.

KOŚCIÓŁ ZOSTAŁ WYBUDOWANY SYSTEMEM GOSPODARCZYM, WYŁĄCZNIE Z HOJNYCH OFIAR PARAFIAN I WCZASOWICZÓW, KTÓRZY WRAZ Z MIEJSCOWĄ LUDNOŚCIĄ PRACOWALI FIZYCZNIE PRZY WZNOSZENIU ŚWIĄTYNI. GODNYM ZAZNACZENIA JEST FAKT, ŻE W CZASIE BUDOWY NIE BYŁO ANI JEDNEGO DNIA PRZERWY W SPRAWOWANIU KULTU RELIGIJNEGO. KAPLICZKA POZOSTAŁA WEWNĄTRZ KOŚCIOŁA PODCZAS JEGO BUDOWY. W CZASIE BUDOWY SIEDZIBĄ PARAFII BYŁA MIEJSCOWOŚĆ KARNICE.

Ks. bp KAZIMIERZ MAJDAŃSKI PRZENIÓSŁ SIEDZIBĘ PARAFII Z KARNIC DO REWALA I ERYGOWAŁ NOWĄ PARAFIĘ pw. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA ZBAWICIELA W REWALU 01.09.1982r.PIERWSZYM PROBOSZCZEM – ks. prałat TADEUSZ SOSNOWSKI